COLUMN | Dat smaakt naar meer

COLUMN | Dat smaakt naar meer

15 reacties 15
Bron: FR-Fans.nl
Foto: Pro Shots
Auteur: Redactie

Ruim anderhalf jaar geleden sprak Robin van Persie met Givairo Read. Geen trainerstitel achter zijn naam, geen stadion dat zijn naam scandeerde, gewoon een clubicoon met een goed verhaal. En Read luisterde. Wat Van Persie zag, was geen hype. Geen snelle vleugelverdediger met een aardige voorzet. Hij zag potentie. Of, zoals hij het zelf recentelijk benoemde zich niet voor te kunnen stellen dat er twee rechtsbacks in zijn leeftijdscategorie beter zijn dan hij.”

De rest is geen geschiedenis, maar het is wel een begin van iets. En eigenlijk begon het niet eens vanzelf. Read stond aanvankelijk niet eens ingeschreven voor de Champions League. Hij stond in de pikorde gewoon achter Lotomba en Nieuwkoop. Maar waar de één zijn been brak en de ander met blessureperikelen bleef kwakkelen, opende zich een onverwachte kans. De vraag is dan: kun je zo'n kans grijpen?

Kans gegrepen

Read greep. Met overtuiging. Met durf. En met onbevangenheid die hoort bij jeugd, helaas ook met bijbehorende naïviteit. Een spelinzicht dat je normaal gesproken alleen bij meer ervaren spelers ziet. Tegen FC Twente drie assists, in een wedstrijd die door menigeen als 'het beste Feyenoord sinds tijden' werd omschreven, speelde hij alsof hij er al jaren stond. Alsof hij zijn plek niet geleend, maar opgeëist had. Het doet de vraag opkomen, wat te doen met Lotomba en Nieuwkoop als zij weer fit zijn.

Terwijl De Kuip rechtop ging zitten, deed de KNVB iets anders. Geen (Jong) Oranje. In plaats daarvan: naar Oranje Onder 19. Bankzitter nota bene. Slechts een invalbeurt tegen Luxemburg. Uitslag: gelijkspel. Een paar maanden eerder nog aanvoerder, nu wisselspeler. Terwijl hij op clubniveau onder een trainer speelt die publiekelijk stelt dat hij tot de besten van zijn lichting behoort. Het lijkt haast of Read gestraft wordt voor zijn goede spel.

KNVB snurkt verder

Toeval? Misschien. Een verkeerde inschatting? Waarschijnlijker. Maar wat het vooral laat zien: Feyenoord neemt Read al lang serieus. En niet alleen vanwege de wedstrijden die hij speelt, maar om het type speler dat hij wórdt. Eerst onder Priske, Bosschaart en nu helemaal onder Van Persie. Door vertrouwen, speelminuten, en de durf om iemand die nog geen 19 is gewoon neer te zetten. En hem te laten vliegen. Natuurlijk is het voorbarig, maar goed genoeg is oud genoeg gaat hier nog steeds op. 

Misschien is Read wel het eerste tastbare product van de Van Persie-aanpak. Niet alleen als trainer, maar als mentor, als herkenner van potentie. Terwijl de KNVB nog zoekt, handelt Feyenoord al. Met lef, met visie. En met spelers die daar direct de vruchten van plukken.

En dat... dat smaakt naar meer.

Raymond

Lees ook